Nawigacja
[Rajd Polski] Kuzaj znów pierwszy!
[Rajd Argentyny] Kuzaj wiceliderem PCWRC.
[Rajd Korsyki] Nadal coś "nie gra"
[Rajd Katalonii] Z nowym szefostwem i "przygodami"
[Rajd Meksyku] Podium dla Solberga, sukces Kuzaja
[Rajd Magurski] Sezon rozpoczęty
[55 Rajd Szwecji] Fin najszybszy w Szwecji
74 Rajd Monte Carlo - rozpoczął się nowy sezon
[Rajd Katalonii] Płonąca Impreza Sarrazina
Rajd Żubrów 2005
[Rajd Korsyki] Subaru na podium.
[Rajd Wawelski] KUZAJ MISTRZEM POLSKI!
[Rajd Japonii] Sukces był bliski
[32. Rajd Warszawski] Kuzaj wygrywa, Turski piąty
[RAJD WALII] Michael Park – ostatni oes
[Rajd Niemiec] Rajd Niemiec - Kłopoty Solberga
[55. Rajd Finlandii] ''Długie skoki i twarde lądowanie''
[14. Rajd Rrzeszowski] ''Sołowow najszybszy w Rzeszowie''
6 RAJD NIKON - Wygrana Kuzaja
Rajd Argentyny - Solberg na podium
"Zbyt lekkie Imprezy" [Rajd Grecji – Akropolu]
62 Rajd Polski; Hołowczyc najszybszy, ale czy zwyciężył?
Rajd Turcji – „Kawał dobrej roboty”
RAJD CYPRU – Pogrom faworytów
33. Rajd ELMOT-REMY – „Początek sezonu pełen emocji”
Rajd Sardynii - Ekstremalna jazda w kurzu
Rajd Nowej Zelandii 2005 – Dobra postawa Atkinsona
Rajd Meksyku – Niesamowita jazda Solberga
Leszek Kuzaj wygrywa Rajd Ardennes Bleue!
„Szwecja” wreszcie dla Solberga
Rajd Monte Carlo 2005 – „Urwane koła i chuligani”

Archiwum...
Subaru World Rally Team to już 10 lat!
    Tyle czasu minęło (1993-2003) od wprowadzenia Subaru Imprezy do rajdów. Przez całe dziesięciolecie samochód ten walczył w Mistrzostwach Świata o najwyższe pozycje. Żadna, nawet największa klęska nie powstrzymała naszych kierowców, inżynierów i konstruktorów od ciągłego dążenia naprzód, po miejsce na podium, czego dowodem jest zwycięstwo Pettera Solberga w rajdzie Network Q oraz tegoroczny rajd Szwecji, w którym Tommi Mäkinen zajął drugą pozycję. Plotki zwiastujące koniec Subaru oraz brak szans na dalsze wygrane, do tej pory się nie sprawdziły i, miejmy nadzieję, przez następnych 10 lat się nie sprawdzą.
    Z okazji okrągłych urodzin pozwalamy sobie przedstawić Państwu historię SWRT (Subaru World Rally Team), rok po roku. Co miesiąc pojawiać się będą na tej stronie artykuły opisujące szczegółowo każdy sezon, wszystkie rajdy i wyniki oraz opisy techniczne używanych przez te lata samochodów.
    W tym miesiącu, rozpoczynając opowieść pełną zwycięstw, chwil radości, ale też drobnych niepowodzeń, zaprezentujemy Państwu mało znaną historię przed rokiem 1993. Zapraszamy do lektury!

Thanatos
  1. Zanim nastąpiła era Imprezy… [zobacz]
  2. Początek nowej dynastii [zobacz]
  3. Szczyt formy... [zobacz]
  4. Pechowy rok [zobacz]
  5. Karuzela [zobacz]
  6. Szczęście... [zobacz]
  7. Przebudzenie [zobacz]
  8. Nadzieja [zobacz]
  9. Sezon 2001 [zobacz]
Subaru World Rally Team    
Subaru World Rally Team
www.swrt.com
Przeczytaj...[Rajd Polski] Kuzaj znów pierwszy!
Kraków, 12.06.2006

Załoga Leszek Kuzaj / Maciej Szczepaniak wygrała Platinum 63. Rajd Polski – trzecią rundę Rajdowych Mistrzostw Europy i Polski. Drugi zespół Subaru Poland Rally Team Kajetan Kajetanowicz / Aleksandra Kajetanowicz zajął wysokie dziewiąte miejsce w klasyfikacji generalnej. Gratulujemy wyników !

Przeczytaj...[Rajd Argentyny] Kuzaj wiceliderem PCWRC.
Kraków, 18.05.2006

Leszek Kuzaj i Maciek Szczepaniak po raz kolejny sprawili ogromną niespodziankę w rajdowych Mistrzostwach Świata. Po udanym występie w Rajdzie Meksyku, Mistrzowie Polski zajął drugie miejsce w PC WRC i 16 w klasyfikacji generalnej Rajdu Argentyny. Polacy zostali wiceliderami klasyfikacji Production Car.

Przeczytaj...[Rajd Korsyki] – Nadal coś "nie gra"
Kraków, 17.05.2006

Dla Pettera Solberga Rajd Korsyki miał być kolejnym punktem zwrotnym po niezbyt udanym początku sezonu. – Jedziemy po zwycięstwo – zapowiadał Norweg przed startem. Niestety nadzieje na dobry wynik prysły jak bańka mydlana już na pierwszym oesie.

Przeczytaj...[Rajd Katalonii] Z nowym szefostwem i "przygodami"
Kraków, 03.04.2006

Przed Rajdem Katalonii w zespole Subaru World Rally Team doszło do gruntownych zmian personalnych. Z funkcji szefa zespołu został odsunięty charyzmatyczny Dawid Lapworth, a jego stanowisko objął Paul Howarth. Zmieniła się również ekipa obsługująca rajdówkę Pettera Solberga. Z SWRT odszedł także Ed Wood – długoletni główny projektant rajdowych Imprez WRC. Choć przyczyn personalnych roszad nie podano, to można się domyślać, że spowodowały je kiepskie wyniki zespołu.

Przeczytaj...[Rajd Meksyku] Podium dla Solberga, sukces Kuzaja
Kraków, 13.03.2006

Petter Solberg wreszcie przełamał pecha i zdobył punkty w tegorocznych MŚ. Kierowca Subaru World Rally Team na początku rajdu objął zdecydowane prowadzenie i gdyby nie pechowy dobór opon i krótka wizyta poza trasą mógłby zostać zwycięzcą. - To były niezwykle trudne zawody. Po każdej pętli mieliśmy kompletnie zdarte opony. Ale nasza Impreza spisywała się bez zarzutu. Szkoda, że nie udało się wygrać, jednak i tak cieszę się z pierwszych punktów w MŚ – powiedział na mecie Norweg.

Przeczytaj...[Rajd Magurski] Sezon rozpoczęty
Kraków, 20.02.2006

Leszek Kuzaj i Maciej Szczepaniak wygrali Rajd Magurski – pierwszą eliminację RSMP. Mistrzowie Polski wyprzedzili Tomasza Kuchara (Subaru Impreza) oraz Sebastiana Frycza (Mitsubishi Lancer Evo VIII). Po raz pierwszy od czterech lat rajd do Mistrzostw Polski został rozegrany na śniegu.

Przeczytaj...[55 Rajd Szwecji] Fin najszybszy w Szwecji
Kraków, 07.02.2006

Marcus Gronholm wygrał Rajd Szwecji – drugą eliminację rajdowych Mistrzostw Świata. Było to czwarte zwycięstwo Fina w tych zawodach. Wywalczył w dniu 38 urodzin. Zespołowi Subaru World Rally Team nie udało się powtórzyć sukcesu z ubiegłego roku, kiedy na szwedzkich trasach triumfował Petter Solberg. Do mety dojechał tylko Chris Atkinson, na odległym 11 miejscu. Dla kibiców w Polsce wydarzeniem był debiut Michała Sołowowa i Maćka Barana w Subaru Imprezie WRC.

Przeczytaj...74 Rajd Monte Carlo - rozpoczął się nowy sezon
Kraków, 27.01.2006

Przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu wiele mówiło się o zmianach. Zastanawiano się jak będzie wyglądał cały cykl Mistrzostw Świata po wycofaniu się aż trzech fabrycznych producentów (Citroen/Peugeot, Mitsubishi, Skoda), zmianach w regulaminie (brak aktywnych dyferencjałów w samochodach WRC, bardziej kompaktowy kalendarz Mistrzostw, odwołanie klasyfikacji producentów), czy wreszcie rezygnacji kilku kierowców (m.in Markko Martin, Colin McRae). Pesymiści przepowiadali (niektórzy robią to nadal) rychły koniec World Rally Championship w obecnej formule. I co? Zawodnicy pozmieniali teamy, fabryczne "wurce" trafiły do prywatnych zespołów i światowa rajdowa karuzela zaczęła się kręcić od nowa. Jak zawsze nie zabrakło nowinek, tym razem w postaci dwóch nowych fabrycznych samochodów: Subaru Imprezy WRC 06 i Forda Focusa WRC 06. W Subaru World Rally Team wszystko zostało "po staremu": zespół nadal wystawia trzech zawodników: Pettera Solberga, Chrisa Atkinsona i Stephane Sarazzina. Wszyscy trzej otrzymali nowiutkie Imprezy. W Fordzie doszło zaś do gruntownych zmian. Zespół zasilili Marcus Gronholm i Mikko Hirvonen.

Przeczytaj...[Rajd Katalonii] Płonąca Impreza Sarrazina
Kraków, 07.11.2005

Przedostatnia eliminacja MŚ miała dać odpowiedź kto z dwójki Petter Solberg – Marcus Gronholm sięgnie po tytuł wicemistrza świata. Ani Norweg, ani Fin nie dojechali jednak do mety. Hiszpańskie oesy najszybciej pokonał Sebastian Loeb, który wyprzedził Francoisa Duvala (obaj Citroen Xsara WRC). Dość nieoczekiwanie trzecie miejsce zajął Mikko Hirvonen (Ford Focus WRC).

Przeczytaj...Rajd Zubrów 2005
Kraków, 07.11.2005

Już po raz 39 spotkali się na podkrakowskich trasach działacze i byli zawodnicy startujący niegdyś w Mistrzostwach Polski. Zawodnicy walczyli o prymat w 5 grupach i czterech klasach z uwzględnieniem wieku zawodników. Prowadzono również klasyfikację kobiet.

Przeczytaj...[Rajd Korsyki] Subaru na podium.
Kraków, 26.10.2005

Petter Solberg zajął trzecie miejsce w Rajdzie Korsyki. Odzyskał tym samym szansę na tytuł wicemistrzowski w klasyfikacji generalnej tegorocznych Mistrzostw Świata. Wygral Sebastian Loeb, który o prawie dwie minuty wyprzedził Toniego Gardemeistera (Ford Focus WRC). Zawodów nie ukończył Marcus Gronholm (Peugeot 307 WRC).

Przeczytaj...[Rajd Wawelski] KUZAJ MISTRZEM POLSKI!
Kraków, 10.10.2005

1 Rajd Wawelski GETIN-SUBARU był szóstą i ostatnią eliminacją tegorocznych RSMP. Po trzech latach nieobecności cała rajdowa czołówka wreszcie pojawiła się w Krakowie.
O tytuły mistrzowskie w klasyfikacji generalnej walczyli Leszek Kuzaj (Subaru Impreza WRX), Michał Bębenek i Michał Sołowow (obaj Mitsubishi Lancer Evo VIII), a klasie Super 1600 Sebastian Frycz (Fiat Punto) oraz Michał Kościuszko (Suzuki Ignis). Hitem zawodów był widowiskowy Prolog, ze startem pod Galerią Kazimierz. Zawodnicy stworzyli niezwykłe sportowe widowisko. Zwycięzcą został Sebastian Frycz. Prolog oglądało prawie 50 tysięcy ludzi!

Przeczytaj...[Rajd Japonii] Sukces był bliski
Kraków, 10.10.2005

Petter Solberg był bardzo blisko zwycięstwa w Rajdzie Japonii – bardzo prestiżowym dla Subaru. Niestety Norweg nie dotarł do mety, choć prowadził przez cały czas zawodów. Wygrał Marcus Gronholm (Peugeot), przed Sebastianem Loebem (Citroen). Trzecie miejsce zajął Chris Atkinson (Subaru Impreza WRC), dla którego był to największy sukces w tym sezonie. Loeb świętował na mecie drugi z rzędu tytuł Mistrza Świata.

Przeczytaj...[32. Rajd Warszawski] Kuzaj wygrywa, Turski piąty
Kraków, 21.09.2005

Leszek Kuzaj i Maciej Szczepaniak wygrali 32 Rajd Warszawski. Dzięki temu zawodnicy Subaru Poland Rally Team odzyskali szansę na obronę tytułu mistrzowskiego. Piąte miejsce zajęli Marcin Turski z Dariuszem Burkatem. Warszawsko-krakowski duet, wspierany przez Statoil Polska zdobył punkty, które pozwoliły SPRT awansować na pierwsze miejsce w klasyfikacji zespołów sponsorskich i producentów.

Przeczytaj...[RAJD WALII] Michael Park – ostatni oes
Kraków, 21.09.2005

Rajd Walii miał niezwykle tragiczny przebieg. Na OS 15 Peugeot 307 prowadzony przez Marrko Martina wypadł z drogi i uderzył w drzewo. Pilot Michael Park zginął na miejscu. Zawody zostały przerwane, a ostatnie dwa odcinki odwołano.

Przeczytaj...Rajd Niemiec - Kłopoty Solberga
Kraków, 31.08.2005

Po kilku szutrowych rajdach wreszcie przyszła kolej na asfalty. Światowa czołówka zjechała się do Niemiec. Znowu najszybszy okazał się Sebastian Loeb. Kierowca Citroena wyprzedził kolegę z zespołu – Francoisa Duvala i Marcusa Gronholma. Petter Solberg zajął siódme miejsce. Zaraz za nim uplasował się Stephane Sarrazin – tym razem to Francuz został nominowany przez Subaru World Rally Team do zdobywania punktów dla zespołu.

Przeczytaj...[55. Rajd Finlandii] ''Długie skoki i twarde lądowanie''
Kraków, 11.08.2005

55. Rajd Finlandii po raz drugi z rzędu i piąty w ciągu ostatnich sześciu lat, zakończył się wygraną Marcusa Grönholma. Kierowca Peugeota 307 WRC przerwał w ten sposób passę kolejnych zwycięstw Sebastiana Loeba. Francuz był drugi. Petter Solberg zajął czwarte miejsce.

Przeczytaj...[14. Rajd Rrzeszowski] ''Sołowow najszybszy w Rzeszowie''
Kraków, 11.08.2005

Michał Sołowow i Maciej Baran wygrali 14 Rajd Rzeszowski. Było to ich drugie zwycięstwo w karierze. Do mety nie dojechali obaj kierowcy Subaru - Leszek Kuzaj i Maciej Oleksowicz. Zresztą nie tylko oni. Arcytrudne warunki sprawiły, że zawody ukończyło tylko 21 załóg.

Przeczytaj...6 RAJD NIKON - Wygrana Kuzaja
Kraków, 25.07.2005

Leszek Kuzaj i Maciej Szczepaniak odnieśli pierwsze zwycięstwo w RSMP 2005. Zawodnicy Subaru Poland Rally Team wygrali 6 Rajd NIKON - trzecią eliminację Mistrzostw Polski. „Kuzi" o półtorej minuty wyprzedził Michała Sołowowa i Macieja Barana (Mitsubishi Lancer Evo VIII). Trzecie miejsce ze stratą ponad 2 minut zajęli Sebastian Frycz z Maciejem Wodniakiem (Fiat Punto S 1600).

Przeczytaj...Rajd Argentyny - Solberg na podium
Kraków, 21.07.2005

25. Rajd Argentyny ponownie wygrał Sebastian Loeb. Było to szóste z kolei zwycięstwo aktualnego Mistrza Świata. Petter Solberg zajął trzecie miejsce, a między Norwegiem i Francuzem znalazł się Marcus Gronholm. Drugi z kierowców Subaru - Chris Atkinson dojechał do mety na dziewiątej pozycji.

Przeczytaj..."Zbyt lekkie Imprezy" [Rajd Grecji – Akropolu]
Kraków, 29.06.2005

- Jestem rozczarowany wynikiem. Oczekiwałem zwycięstwa. Zresztą kilka ostatnich rajdów nie poszło nam najlepiej. Jesteśmy w połowie sezonu i jest jeszcze cień szansy na tytuł. Mam nadzieję, że Rajd Argentyny będzie dla nas przełomowy – powiedział na mecie Rajdu Akropolu Petter Solberg. Kierowca Subaru World Rally Team zajął 9 miejsce. Wygrał Sebastian Loeb (Citroen Xsara WRC).

Przeczytaj...62 Rajd Polski; Hołowczyc najszybszy, ale czy zwyciężył?
Kraków, 15.06.2005

Krzysztof Hołowczyc (Subaru Impreza STI) wygrał 62 Rajd Polski, rozgrywany na mazurskich szutrach. Drugie miejsce zajął Michał Bębenek (Mitsubishi Lancer Evo VIII), a trzeci na mecie w Mikołajkach był Zbigniew Staniszewski (Mitsubishi Lancer Evo VI). Leszek Kuzaj zajął 10 miejsce w klasyfikacji generalnej. Zawodnik Subaru Poland Rally Team w czasie pierwszego etapu przebił oponę i przez cały drugi dzień odrabiał ponad 6-minutową stratę.

Przeczytaj...Rajd Turcji – „Kawał dobrej roboty”
Kraków, 7.06.2005

- To był kawał dobrej roboty. Byliśmy bardzo blisko pokonania Sebastiana. Nie udało się, ale nie zamierzam odpuszczać. Na kolejnym rajdzie postaram się z nim wygrać – powiedział na mecie Rajdu Turcji Petter Solberg. Lider Subaru World Rally Team zajął drugie miejsce. Zwyciężył Sebastian Loeb (Citroën Xsara WRC), a trzeci był Marcus Grönholm (Peugeot 307 WRC). Wydarzeniem zawodów był powrót Carlosa Sainza, który w ekipie Citroëna zastąpił Francoisa Duvala.

Przeczytaj...RAJD CYPRU – Pogrom faworytów
Kraków, 17.05.2005

Najtrudniejszy w kalendarzu mistrzostw świata, Rajd Cypru stał się prawdziwym pogromem dla faworytów. Zawodów nie ukończyli Petter Solberg, Marcus Grönholm i Francois Duval. Wygrał Sebastian Loeb (Citroën Xsara WRC). Drugi kierowca Subaru World Rally Team – Chris Atkinson zajął 10 miejsce w „generalce”.

Przeczytaj...33. Rajd ELMOT-REMY – „Początek sezonu pełen emocji”
Kraków, 11.05.2005

Początek sezonu zawsze budzi emocje. Przez pół roku kibice zastanawiają kto, czym i w jakich barwach, stąd też zainteresowanie pierwszym rajdem zawsze jest bardzo duże. Tak było i tym razem. Krajowa czołówka pozmieniała samochody, pojawili się nowi sponsorzy, a nawet nowe twarze. Od dwóch lat Mistrzostwa Polski rozpoczynają się od Rajdu Elmot. W tym roku była to już 33. edycja tej wyjątkowej, rajdowej imprezy.

Przeczytaj...Rajd Nowej Sardynii – Ekstremalna jazda w kurzu
Kraków, 09.05.2005

Petter Solberg zajął drugie miejsce w Rajdzie Sardynii. Kierowcy Subaru World Rally Team nie udało się pokonać Sebastiana Loeba (Citroën Xsara WRC), ale odparł groźne ataki Marcusa Grönholma. Subaru awansowało na trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej producentów w tegorocznych MŚ.

Przeczytaj...Rajd Nowej Zelandii 2005 – Dobra postawa Atkinsona
Kraków, 13.04.2005

Petter Solberg zajął trzecie miejsce w 39 Propecia Rally New Zeland. Kierowcy Subaru zabrakło do zwycięzcy – Sebastiana Loeba – dwóch minut. Ale zdobyte punkty pozwoliły Norwegowi na utrzymanie pozycji lidera klasyfikacji kierowców w Mistrzostwach Świata. Dobrze zaprezentował się Chris Atkinson. Drugi zawodnik Subaru uplasował się na siódmej pozycji, ale wzbogacił swoje osiągnięcia o dwa wygrane odcinki specjalne.

Przeczytaj...Rajd Meksyku – Niesamowita jazda Solberga
Kraków, 16.03.2005

Jestem taki szczęśliwy! Przed startem odczuwałem zdenerwowanie, bo nie byłem do końca zadowolony z nowego samochodu, ale cały team uzyskał fantastyczny wynik – powiedział Petter Solberg na mecie Rajdu Meksyku. Było to drugie zwycięstwo kierowcy Subaru World Rally Team w tym sezonie. Dzięki niemu Norweg awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji kierowców.

Przeczytaj...Leszek Kuzaj wygrywa Rajd Ardennes Bleue!
Kraków, 01.03.2005

Leszek Kuzaj z Maciejem Szczepaniakiem wygrali Rajd Ardennes Bleue – pierwszą eliminację Mistrzostw Belgii. Zawodnicy Subaru Poland Rally Team nie tylko utrzymali prowadzenie z pierwszego etapu zawodów, ale znacznie powiększyli przewagę nad rywalami. Polacy startujący N-grupową Subaru Imprezą WRX Sti uzyskali ponad 3 minuty przewagi na Bernardem Munsterem (Subaru Impreza WRC). Trzecie miejsce zajął Bob Colsoul (Mitsubishi Lancer Evo VII). Po pierwszym etapie Kuzaj wyprzedzał Pietera Tsjoena w Toyocie Corolii WRC. Drugiego dnia Belg miał kłopoty ze skrzynią biegów. Naprawa wadliwego elementu kosztowała kierowcę Corelli karę czasową.

Przeczytaj...„Szwecja” wreszcie dla Solberga
Kraków, 17.02.2005

Petterowi Solbergowi udał się rewanż za Rajd Szwecji w 2004 roku, kiedy przegrał z Sebastianem Loebem. Norweg wygrał tegoroczne zawody po raz pierwszy w karierze, wprawiając w euforię swoich kibiców i wszystkich fanów rajdów w Skandynawii.

Przeczytaj...Rajd Monte Carlo 2005 – „Urwane koła i chuligani”
Kraków, 25.01.2005

Sebastien Loeb w Citroenie Xsara WRC wygrał Rajd Monte Carlo – imprezę rozpoczynającą rajdowy sezon WRC 2005. Niestety Subaru World Rally Team nie zaliczy występu do udanych. Petter Solberg wypadł z trasy, a Stephane Sarrazin zajął 14 miejsce w klasyfikacji generalnej. Do mety dojechały zaledwie 24 załogi.

Archiwum...