Wiadomości

5 grudnia, 2017

Subaru XV i Impreza z pięcioma gwiazdkami od Euro NCAP

Euro NCAP już po raz szósty zwróciło uwagę na poziom bezpieczeństwa oferowany przez samochody marki Subaru i postanowiło wyróżnić dwa modele pięcioma gwiazdkami. Jest to najwyższa możliwa do osiągnięcia nota w corocznie przeprowadzanych przez organizację testach bezpieczeństwa w ramach programu oceny nowych samochodów. Modelami spod znaku Plejad, które zostały odznaczone w ich ostatniej edycji, są najnowszy Subaru XV i Impreza w specyfikacji europejskiej.

Zarówno Subaru XV jak i Impreza wypadły rewelacyjnie we wszystkich czterech testach Euro NCAP dotyczących ochrony pasażera dorosłego, ochrony przewożonego dziecka, ochrony pieszego oraz systemów wspomagania bezpieczeństwa, uzyskując bardzo wysoką średnią ocenę. Na świetny wynik pojazdów wpływ miało wiele czynników. Przede wszystkim warto podkreślić, że oba nagrodzone modele są pierwszymi zbudowanymi na nowej platformie – Subaru Global Platform (SGP) i skonstruowanymi tak, aby zapewnić jeszcze większy poziom bezpieczeństwa, zadowolenia z jazdy i komfortu podróżnych. Dzięki SGP udało się znacznie, bo aż o 70-100% (w porównaniu z poprzednimi odsłonami tych modeli), zwiększyć sztywność nadwozia i podwozia oraz o 40% zwiększyć zdolność pochłaniania energii zderzenia. Każdy z pojazdów wyposażony jest w siedem poduszek powietrznych, w tym poduszkę pozwalającą w krytycznej sytuacji na drodze chronić kolana kierowcy, oraz w ulepszone pasy bezpieczeństwa. Na ich pokładzie znajduje się ponadto system wspomagania kierowcy EyeSight. To dzięki niemu oba modele wypadły również bardzo dobrze w nowym, wprowadzonym przez Euro NCAP w ubiegłym roku, badaniu mającym na celu sprawdzenie, jak samochód radzi sobie z wykryciem obecności pieszego przed jego maską i autonomicznym hamowaniem awaryjnym w celu uniknięcia kolizji na linii człowiek-pojazd. Warto podkreślić, że działający w oparciu o dwie kamery EyeSight nie tylko informuje kierowcę o możliwym niebezpieczeństwie kolizji, ale też ostrzega go przed niezamierzonym zjechaniem z obranego pasa ruchu i pomaga mu utrzymać prowadzenie pojazdu po tym właśnie pasie.

Świetne wyniki Subaru XV i Imprezy w ramach niezwykle wymagającego programu oceny nowych samochodów dowodzą, że oba pojazdy spełniają standardy bezpieczeństwa ustanowione przez Euro NCAP. Tym samym dołączają one do grona modeli Subaru, które pięciogwiazdkowe noty uzyskały w latach ubiegłych. Były nimi kolejno: Legacy w 2009 roku, również Subaru XV w 2011 roku, Forester w 2012 roku, Outback w 2014 roku i Levorg w 2016 roku. Na uwagę zasługuje fakt, że najnowszy Subaru XV i Impreza w specyfikacji japońskiej otrzymały wcześniej potrójne wyróżnienie w testach zderzeniowych w ramach programu JNCAP – najpierw zdobywając w nich maksymalną ilość pięciu gwiazdek, następnie otrzymując nagrodę 2016-2017 Grand Prix Award za zdobycie największej w historii liczby punktów w tychże testach (każdy model wywalczył po 199,7 punktu na 208 możliwych), by wreszcie uzyskać nagrodę specjalną za nowy, bardzo istotny element przyczyniający się do poprawy bezpieczeństwa – poduszkę powietrzną chroniącą pieszych, która znalazła się w ich standardowym wyposażeniu (dotyczy tylko specyfikacji na rynek japoński). Te same modele w specyfikacji amerykańskiej poradziły sobie również świetnie z testami przeprowadzonymi przez instytut IIHS, otrzymując zaszczytny tytuł Top Safety Pick+ (TSP+).

  • Impreza

  • Subaru XV